ورا وب

۱۰ مکان دیدنی استانبول

نویسنده: ورا وب 28 شهریور 1401 137 بازدید

در این مقاله می خواهیم درباره ی ۱۰ مکان دیدنی استانبول برای شما بنویسیم. پس لطفا تا انتها این مقاله با ما همراه شوید.

استانبول بزرگترین و مهم ترین شهر ترکیه و یکی از۸۱ استان این کشور است. این شهر از نظر جمعیت، اقتصاد، تاریخ و فرهنگ مهم ترین شهر کشور ترکیه می باشد.

می توان گفت که استانبول یکی از بزرگترین و توریستی ترین شهر های ترکیه است که هر ساله تعداد زیادی به این شهر مسافرت می کنند.

۱۰ مکان دیدنی استانبول

۱٫جزیره بیوک آدا 

این مکان دیدنی بزرگترین جزیره در مجموعه جزایر پرنس ترکیه است، که متشکل از ۹ جزیره است، به همین علت است که نام این جزیره بیوک آدا می باشد.

این جزیره در قسمت آسیایی استانبول ترکیه قرار گرفته و در دریای مرمره است. تردد وسایل نقلیه دودزا در این جزیره ممنوع است و تنها ماشین های پلیس و شهرداری اجازه تردد دارند.

برای گردش در این منطقه از دوچرخه ها یا درشکه های کرایه ای می توانید استفاده کنید.

این جزیره بسیار سرسبز است و دارای طبیعتی بکر و زیبا و چشم نواز است. خانه های این جزیره ویلایی و بسیار قشنگ است که می توانید عکس های خوبی در آنجا بگیرید. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، حتما دیدن این مکان را در برنامه ریزی خود قرار دهید.


۲٫برج گالاتا

این برج یکی از نماد های تاریخی شهر استانبول است. گنبد مخروطی شکل این برج در شب نورپردازی ویژه ای دارد، که بسیار چشم نواز است.

این برج در اواسط قرن ۱۴ ساخته شده و یکی از قدیمی ترین برج های جهان است. این برج چشم اندازی به بیشتر مکان های دیدنی استانبول مانند پل بسفر و مسجد آبی و… دارد.


۳٫کلیسای چورا

اگر علاقه مند به نقش های قدیمی و دوران باستان هستید، پیشنهاد می کنم دیدن این کلیسا را از دست ندهید که به جرئت می توان گفت نقاشی های این کلیسا در دنیا نظیری ندارند.

دیوار های این کلیسا پر از نقاشی هایی است که مربوط به دوره بیزانس میباشد. خانه های قدیمی که اطراف این کلیسا قرار دارند با سرو قهوه و چایی فضایی آرام و به دور از هیاهو را برای شما به ارمغان می آورند.


۴٫مسجد رستم پاشا

این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد جهان است که معماری اصیل و باستانی در آن هویدا است. این مسجد در زمان امپراتوری عثمانی ساخته شده است.

این مسجد یک مناره و یک گنبد مرکزی دارد. گنبد مرکزی توسط چهار و نیم گنبد حمایت می‌شود و اطراف گنبد، ۷۴ پنجره قرار دارد.

به جز ساعت نماز، از ساعت ده صبح تا شش عصر می توانید از این مسجد بازدید کنید و پس از آن به گشت و گذار در اطراف این مکان بپردازید که بسیار چشم نواز است.

۵٫آب انبار باسیلیکا

ترکیه آ ب انبار های زیادی دارد اما این آب انبار از همه ی آن ها بزرگ تر و قدیمی تر است که ساخن آن به سال ۵۳۲ میلادی باز می گردد.

این مجموعه شامل ۳۳۶ ستون است که در ۱۲ ردیف ۲۸ تایی قرار گرفته اند. هر ستون ۹ متر ارتفاع و آب‌انبار ۶۵ متر عرض و ۱۳۸ متر طول دارد.

به جز چند ستون دندانه دار و شیار دار، اکثر ستون های آب انبار استوانه ای شکل هستند. دیوارها حدوداً ۵ متر ضخامت دارند که از آجرهای خشتی ساخته و با یک لایه ضدآب احاطه شده‌اند.

در داخل آب های این آب انبار ماهی کپور دیده می شود که هم برای زینت و هم برای از بین بردن آلودگی آب است. نکته جالب در مورد این مکان دیدنی این است که روی یکی از ستون های آب انبار باسیلیکا طرح هایی از چشم پرنده، شاخه های کج و قطره های اشک کنده کاری شده اند.

یادداشت های قدیمی عنوان می کنند که قطره های اشک روی ستون برای ادای احترام به صد ها برده ای حکاکی شده اند که در طول ساخت آب انبار باسیلیکا در گذشته اند.


شاید این محصولات را بپسندید :


۶٫دلفیناریوم استانبول

دلفیناریوم یکی از بزرگترین پارک های دلفین ها در اروپا است. این مکان یکی از مکان های تفریحی و گردشگری در استانبول است که توجه زیاد خانواده ها به خصوص کودکان را به خود جلب می کند و لحظاتی خوش را برای شما می سازد.


۷٫میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول

این مکان در زمان امپراتوری روم ساخته شده است و بزرگ ترین میدان اسب دوانی جهان شناخته شده است. در مرکز میدان اسب دوانی از جاهای دیدنی استانبول سنگ یادبودی قرار گرفته که به سنگ یادبود تئودوسیوس معروف است.

روی سکوی زیرین سنگ یادبود کنده کاری هایی از تصاویر تئودوسیوس، همسر، پسران و سایر مقامات دولتی و سلطنتی وجود دارد که در حال تماشای یکی از مسابقات ارابه ‌رانی هستند.


۸٫حمام خرم سلطان

این حمام یکی از حمام های معروف است و تاریخ ساخت آن به قرن ۱۶ باز می گردد. یکی از همسران سلیمان به نام خرم سلطان دستور داد تا کنار مساجد و در اماکن عمومی برای مردم حمام بسازند.

این حمام دارای اتاق های آب سرد و گرم و فواره و آبنما است. اگر عازم سفر به ترکیه هستید، پس از گشت و گذار در فروشگاه های اطراف حمام، حتما از این مکان دیدن کنید.


۹٫مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی

این مسجد، یکی از باشکوه ترین مساجد استانبول است. این مسجد به دستور سلطان احمد در قرن ۱۷ بنا شده است. این مسجد معماری بی نظیری دارد و رنگ آبی بیشترین رنگی است که در ساخت آن به کار رفته است و انعکاس رنگ آبی آسمانی روی گنبد های این بنا، زیبایی آن را دو چندان می کند.

این مسجد ۶ مناره دارد که ۶ مناره شدن این مسجد داستان جالبی دارد.

داستان به این صورت است که سلطان احمد از معمار خود برای بنای مسجد مناره هایی طلایی می خواهد که در زبان ترکی «آلتین» تلفظ می شود. اما معمار این عبارت را به صورت «آلتی» به معنی عدد شش میشنود و یک مسجد با شش مناره می‌سازد.

۱۰٫موزه اسباب بازی استانبول

بیشتر از ۴۰۰۰ اسباب‌ بازی قدیمی از جاهای مختلف دنیا، در موزه اسباب‌ بازی استانبول نگهداری می شود که با ورود به موزه اسباب ‌بازی درحقیقت وارد ساختمانی ۶ طبقه ای می‌شوید که در آن اسباب‌ بازی‌ها براساس موضوع طبقه‌بندی شده‌اند.

این موزه برای هر سنی جالب و شگفت آور است.


دوستان و همراهان نابریکایی عزیز از شما صمیمانه سپاس گذاریم که تا اینجای این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » ۱۰ مکان دیدنی استانبول