ورا وب

پوست مختلط چیست ؟

نویسنده: ورا وب 19 بهمن 1401 29 بازدید

پوست یکی از عوامل بسیار مهم و اساسی در ایجاد در اعتماد بنفس در همه ی ما انسان هاست. یکی از راه های داشتن پوست عالی و شاداب شناخت و تشخیص نوع پوست و مراقبت از پوست با توجه به نوع آن است. در این مقاله قصد داریم به بررسی پوست مختلط بپردازیم، پس اگر پوست شما از این نوع است، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

راه تشخیص پوست مختلط

اگر پوست صورت‌ شما در برخی نقاط خشک و در دیگر نقاط، چرب است، نوع پوست شما مختلط است. برقراری تعادل ) یکدست شدن( در پوستی که دارای قسمت‌هایی از هر دو نوع چرب و خشک است، کار دشواری است. اما با استفاده از راه های گوناگون می توانید از پوست خود مراقبت کنید.

 

پوست مختلط چیست ؟

پوست مختلط یا ترکیبی؛ به پوستی گفته می‌شود که در برخی بخش‌های صورت، چرب و در برخی بخش‌های دیگر آن، خشک است. به طور معمول پوست صورت این افراد، ترکیبی از بخش‌های چرب و خشک است. به ویژه در ناحیه های (پیشانی، بینی و چانه)، کمی چرب یا بسیار چرب‌تر از دیگر بخش‌های صورت است.

چه عواملی باعث ایجاد پوست مختلط می شود؟

عوامل متعددی می‌تواند باعث بروز پوست مختلط ‌شود، اما در بیشتر موارد، زمینه و دلیل ارثی دارد. با این وجود ، استفاده از برخی محصولات پوستی به شما در داشتن پوستی شاداب کمک خواهد کرد. اگر از محصولاتی استفاده کنیم که حاوی ترکیبات ناملایم، تحریک کننده و یا نامناسب هستند، باعث بیشتر خشک شدن پوست در بخش‌های خشک و ترشح بیشتر چربی در بخش‌های چرب پوست خواهد شد.

 

چگونه پوست مختلط را تشخیص دهیم؟

مشاهده و وجود علائم زیر روی پوست صورت، به شما در تشخیص پوست مختلط کمک می‌کنند:

۱_ سی دقیقه پس از شستشوی صورت ، مقداری از پوست صورت، چرب و بقیه قسمت‌های آن معمولی باقی می‌ماند.
۲_ منافذ بزرگ و واضحی روی بینی وجود دارد. هنگام استفاده از مرطوب کننده های مخصوص پوست چرب که چربی پوست را کاهش می‌دهند، در “ناحیه تی” احساس خوبی دارید، اما روی “گونه‌ها” احساس خشکی می‌کنید. همچنین زمانی که مرطوب کننده های پوست خشک استفاده می‌کنید، پوست گونه‌ها طبیعی است، اما در “ناحیه تی” چربی زیادی جمع شده و احساس سنگینی می‌کنید.
۳_ درگیر خشکی، پوسته ریزی و شوره سر هستید. البته این مورد همیشه صدق نمی کند.
۴_ وضعیت و حالت “ناحیه تی” با تغییر آب و هوا، ، تغییر می‌کند. برای مثال در آب و هوای گرم و مرطوب، ناحیه تی سریع‌ تر چرب و براق می‌شود. اما در هوای سرد، برعکس دیرتر چرب و براق می‌شود.
مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم برخی از مواردی است که به شما در تشخیص پوست صورتتان کمک خواهد کرد.

 

پوست مختلط چیست ؟

نحوه مراقبت از پوست مختلط

۱_ از شوینده‌های ملایم استفاده کنید
در طول روز؛ سطح پوست از گرد و غبار، چربی اضافه و ناخالصی‌ها پوشیده می‌شود. برای از بین بردن این ناخالصی‌ها، دو بار در روز ) یک بار صبح و یک بار شب( صورت ‌تان را با شوینده‌های ملایم بشویید. بهترین محصول برای پوست های مختلط  شوینده های ملایم هستند که نه چربی پوست را افزایش دهند و نه خشکی پوست را.

۲_ از تونر آبرسان، نرم‌کننده و غیر محرک استفاده کنید
از تونری استفاده کنید که حاوی ترکیباتی همچون آنتی اکسیدان‌ها و مواد موثره‌ای است که به ترمیم پوست شما کمک می‌کند. به عبارتی، تونری که به خوبی فرموله شده باشد، بطور همزمان در تغذیه پوست خشک و کاهش میزان چربی آن موثر است. هرگز در استفاده از تونر در روتین مراقبتی خود غافل نشوید‌.

۳_ لایه برداری کنید
در طول هفته، پوست صورت‌ خود را یک یا دو بار لایه‌برداری کنید، تا سلول‌های مرده و پوسته‌ها از سطح پوست‌تان پاک شود. اگر لایه‌هایی از سلول‌های مرده روی هم انباشته شوند، پوست صورت تیره و کدر می شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که نباید بیش از حد معمول لایه برداری کنید.

۴_ از مرطوب کننده استفاده کنید
همه افراد، با هر نوع پوستی ) از جمله افراد با پوست مختلط)( به مرطوب کننده صورت نیاز دارند. بهترین مرطوب کننده‌ پوست مختلط ، مرطوب کننده‌های فاقد چربی هستند، چرا که استفاده از این نوع مرطوب کننده‌ (به ویژه در ناحیه تی) باعث افزایش چربی و براق شدن پوست نخواهد شد.

۵_پوست ‌تان را مدام لمس نکنید
اگر پوست‌تان از نوع مختلط است، این موضوع بسیار اهمیت دارد . دست‌ها، حامل مقدار زیادی گرد و غبار و آلودگی‌ نامرئی هستند. در نهایت این آلودگی‌‌ها، منافذ پوست را مسدود کرده و نیز باعث ایجاد جوش می‌شوند. به همین دلیل همیشه باید پیش از کرم زدن به صورت، دست‌ها را به خوبی شست و نیز قلم‌ موهای آرایشی را نیز به طور مرتب شست‌.

۶_ برای درمان پوست‌تان، از ماسک صورت استفاده کنید
استفاده از ماسک صورت مناسب برای پوست، یکی از بهترین روش‌های مراقبت از پوست مختلط است، یکی از بهترین ماسک ها برای استفاده ،مولتی ماسک ها هستند.
مولتی ماسک یعنی از چند ماسک به صورت همزمان در بخش‌های مختلف صورت، با توجه به نیاز و مشکلی که در هر بخش وجود دارد، استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که همیشه باید ماسک صورت را روی پوست کاملا تمیز استفاده کنید.

 

۷_ مراقبت از پوست اطراف چشم ‌ها را فراموش نکنید
پوست زیر چشم‌ یکی از بخش‌های صورت است که معمولاً به خاطر کمبود خواب، شکل و ظاهری ناخوشایند می‌گیرد. به منظور جلوگیری از ایجاد نقاط تیره زیر چشم  و یا پف زیر چشم، صبح و شب از کرم دور چشم استفاده کنید.

مواردی که در بالا گفته شد،تنها نکاتی برای مراقبت از پوست مختلط هستند،  این که شما چه نتایجی از این مراقبت ها بگیرید به خودتان بستگی دارد که چقدر به این نکات پایبند باشید و آن ها را رعایت کنید. امیدواریم که مطالبت این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » پوست مختلط چیست ؟