ورا وب

همه چیز درباره اقامت ترکیه

نویسنده: ورا وب 19 بهمن 1401 37 بازدید

شاید انتخاب برخی از ما مهاجرت باشد و شاید یکی از انتخاب های ما ایرانیان به دلیل نزدیکی ، کشور ترکیه، باشد. بهترین راه و نحوه گرفتن اقامت ترکیه، برای اکثر افراد روشی است که به اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه ختم شود. همچنین شرایط و قوانین به گونه ای باشد که افراد از نظر هزینه و کار، وضعیت مطلوبی داشته باشند. خرید ملک، یکی از ساده ترین و راحت ترین راه های ممکن برای گرفتن اقامت دائم ترکیه است. ما در این مقاله اطلاعاتی درباره ی اقامت ترکیه در اختیار شما خواهیم گذاشت.

همه چیز درباره اقامت ترکیه

چرا اقامت ترکیه؟

کشور ترکیه با جذب ۳۰ میلیون گردشگر در سال، ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان می باشد. موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی در آسیا، آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع برای جذب توریست، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است.

انواع اقامت در کشور ترکیه

۱_ اقامت توریستی

از جمله روش‌ هایی که این سال‌ ها به‌ واسطه آن، تعداد زیادی از هموطنان ما توانسته‌اند به ترکیه مهاجرت کنند، دریافت اقامت توریستی در ترکیه است. این نوع اقامت طبق شرایط و ضوابط خاصی صورت می‌گیرد که ایرانیان فراوانی با فراهم ساختن این‌شرایط و پرداخت هزینه‌ های مربوطه، موفق به اخذ اقامت ترکیه شده‌اند.
این افراد با استفاده از روش‌ های مختلف و ارائه مدارک لازم، می‌توانند در این کشور اقامت داشته و در صورت تصمیم به ادامه حضور در ترکیه، با رعایت برخی شرایط و انجام مراحل مورد نیاز، مدت اقامت خود در این کشور تمدید کنند.
مدت زمان حضور در کشور ترکیه سه ماهه یا ۹۰ روزه است که برای اقامت در طی این مدت، هموطنان ما نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت. افرادی که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند، می‌توانند به ازای هر ۶ ماه، ۹۰ روز را بدون ویزا، ساکن ترکیه باشند. البته طی این‌مدت، فرد متقاضی بعنوان توریست نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت تجاری و تحصیلی داشته باشد.

۲_ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

روش دوم برای دریافت اقامت و تمدید آن ثبت شرکت می باشد. پس از ثبت شرکت میتوانید درخواست اجازه کار نمایید و اقامت توریستی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایید. بهتر است که حداقل ۳ ماه قبل از تاریخ اتمام اقامت توریستی خود نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کنید.
حتی داخل ترکیه می توانید بدون نیاز به اقامت و تنها با پاسپورت ایرانی خود شرکت ثبت کنید. شما در این شرکت مالکیت ۱۰۰ درصد خواهید داشت و نیازی به شریک ترک نخواهید داشت. البته در صورتی که بخواهید درخواست اقامت بر روی شرکت ثبت شده بدهید باید به ازای هر نفر که در اساسنامه درخواست اقامت دارد ۵ نیروی ترک استخدام کنید.

۳_ اقامت ترکیه از طریق کار

این روش جزء یکی از بهترین روش های اقامت در ترکیه می باشد، زیرا پس از ۵ سال کار در ترکیه می توانید شهروندی این کشور و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. برای این شما باید کار مجاز و قانونی در ترکیه انجام دهید و مجوز کار که در زبان ترکی چالیشما ایزنی گفته میشود دریافت کنید.
برای پیدا کردن کار در ترکیه ۲ شرط را باید داشته باشید:
شرط اول تسلط به زبان ترکی (انگلیسی کافی نیست اما در بعضی مشاغل امتیاز محسوب می شود)
و شرط دوم داشتن مهارت حرفه ای در یک تخصص مورد نیاز کشور ترکیه در صورتی که این ۲ ویژگی را دارید می توانید از طریق سایت های کاریابی کار مورد نظر خود را پیدا کنید. پیشنهاد ما ارسال رزومه از ایران برای کارفرما و سپس اقدام به مهاجرت می باشد.

 

۴_ اقامت تحصیل (دانشجویی) ترکیه

 

اقامت تحصیلی ترکیه خود ۲ نوع دارد:
روش اول ثبت نام در دانشگاه های ترکیه و یا همان اخذ پذیرش می‌ باشد که در واقع شما در یک رشته تحصیلی دانشجو می شوید و تحصیل می کنید.
نوع دوم که بیشتر برای تمدید اقامت کاربرد دارد از نوع ثبت نام در کلاس های آموزشگاه های زبان معتبر می باشد.
این اقامت هزینه ای حدود ۴ هزار لیر برای یکسال به همراه دارد که شامل ثبت نام در کلاس های ترکی دانشگاهها و یا همان موسسات می باشد.
با ثبت نام در این کلاس ها میتوانید ویزای تحصیلی یکساله دریافت کنید و مشکل تمدید اقامت خود را حل کنید.

۵اقامت ترکیه با خرید خانه

 

شما با خرید خانه در هر شهر و یا روستایی از ترکیه می توانید نسبت به دریافت اقامت اقدام کنید. ارزش این ملک در شهرهای بزرگ حداقل باید ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار باشد. اما باید بدانید که به شما اقامت دائم با خرید ملک تعلق نمیگیرد بلکه همان اقامت یکساله می باشد که هرسال باید تمدید شود.
توجه داشته باشید که ملک خریداری شده باید به نام یک شخص باشد ( شراکتی نباشد )، مسکونی باشد و تجمیع در خرید املاک نباشد، به عبارت ساده تر یعنی یک ملک مسکونی با حداقل قیمت مشخص شده برای یک خانواده باشد. در اینجا منظور از خانواد، شخص خریدار، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است.

 

۶اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 

شما با سرمایه گذاری و حتی سپرده گذاری در بانک های ترکیه می توانید اقامت ترکیه را دریافت و تمدید کنید.
چنانچه در بانک های ترکیه حساب بانکی داشته باشید و حساب شما گردش و سپرده داشته باشد می توانید با ارائه آن به اداره مهاجرت دلیل قانع کننده ای برای تمدید اقامت داشته باشید.

۷اقامت از طریق ازدواج و تولد

 

برای دریافت اقامت ترکیه چنانچه شما با یک شهروند ترک ازدواج کنید در ابتدا اقامت کوتاه مدت را دریافت خواهید کرد و پس از ۳ سال در صورت تدوام ازدواج، شهروندی ترکیه را می توانید اخذ کنید. اما شرایط خاصی مانند عدم سوءپیشینه فردی که با آن قصد ازدواج دارید در اداره امنیت ترکیه لازم است تا به شما شهروندی تعلق بگیرد.
برای تولد فرزند هم کشور ترکیه برای اعطای شهروندی تابع قانون خون است . یعنی تولد فرزند شما در ترکیه هیچ امتیاز خاصی ندارد و برای دریافت شهروندی پدر و یا مادر حداقل یکی باید شهروند ترک باشند تا به کودک شهروندی اعطا شود.

با مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، شما می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بهترین پاسخ را برای سوال خود دریافت کرده باشید.

 

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » همه چیز درباره اقامت ترکیه