شاید یکی از مشکلات ما اکثر ما این باشد، هنگام انتخاب لباس نتوانیم رنگ مناسب را انتخاب کنیم تا باقی استایل را متناسب با آن رنگ هماهنگ کنیم. تنوع رنگ لباس ها بسیار زیاد است و همین موضوع انتخاب را سخت تر میکند. اینکه شما بدانید کدام رنگ ها باهم همخوانی دارند، هم انتخاب را برای شما راحت تر میکند و هم استایل شما را زیباتر و جذاب تر نشان می دهد.


چرخه ی رنگواحدی وجود دارد که شامل رنگ هایی است که به اختصار به آن ها می پردازیم؛

رنگ‌های اولیه: این رنگ‌ ها شامل زرد، آبی و قرمز می‌شوند که از ترکیب رنگ‌ های دیگر حاصل نمی‌شوند و خود رنگ‌ های دیگر را تشکیل می‌دهند؛ به همین دلیل استفاده از حداقل یک رنگ ابتدایی و پایه و ست کردن سایر رنگ‌ های دارای هارمونی با آن می‌تواند به شما کمک کند.

رنگ‌های ثانویه: این رنگ‌ ها شامل سبز، نارنجی و بنفش می‌باشند که از ترکیب رنگ‌ های ابتدایی با یکدیگر حاصل می‌شوند.

رنگ‌های ثالث: این رنگ‌ ها شامل رنگ‌ هایی می‌شوند که از ترکیب رنگ‌ های ثانویه و رنگ‌ های اولیه به دست می‌آیند.

رنگ های اصلی

سه رنگ اصلی یعنی قرمز و زرد و آبی را می توانید همزمان در لباس‌ها به کار ببرید. این ترکیب از اساسی‌ ترین ترکیب‌ ها در دنیای هنر است و تقریبا می توان گفت که از مد نمی افتند. اما ممکن است افراد بزرگسال این رنگ ها را خیلی نپسندند،پس بهتر است از ترکیب دو رنگ از این سه رنگ استفاده کنند.

چگونه رنگ ها را کنار هم ترکیب کنیم؟

یکی از اصلی ترین روش‌ها در ترکیب رنگ لباس استفاده از رنگ‌های مکمل و متضاد در کنار هم است.

اما خب رنگ مکمل چیست؟ رنگ های مکمل به رنگ‌هایی گفته می‌شود که در چرخه رنگ در مقابل هم قرار می‌گیرند مانند بنفش خالص و زرد خالص، سبز و قرمز و یا نارنجی و آبی. رنگ‌ های مکملی که از نظر روشنی و غلظت در یک درجه باشند در کنار هم زیباتر دیده می‌شوند و استایل را جذاب تر و چشمگیر تر می کند.

رنگ های سرد و گرم

رنگ‌ های سرد و گرم را بشناسید و از آن ها در استایل خود استفاده کنید. رنگ‌ های گرم مثل قرمز و نارنجی و زرد در یک طرف چرخ رنگ و رنگ‌ های سرد مثل آبی و سبز و بنفش در طرف دیگر آن قرار می‌گیرند.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌ های خنثی، رنگ‌ های تیره‌ای هستند که در خود مقدار زیادی خاکستری دارند و جلوه رنگی زیادی ندارند. کلیه طیف‌ های قهوه‌ای، سفید، خاکستری، مشکی و بژ در این دسته قرار می‌گیرند.

انواع رنگ هایی که با هم ست می شوند یا باهم همخوانی دارند

رنگ صورتی، رنگ مورد علاقه بیشتر دختران است. یکی از رنگ هایی که اغلب در کنار رنگ صورتی به کار می‌رود، رنگ خاکستری یا طوسی روشن است. چرا که رنگ خاکستری نه تنها رنگی خنثی است و بلکه به بیشتر دیده شدن رنگ صورتی نیز کمک می‌کند.

رنگ آبی روشن :

برای اینکه ست رنگی بهتری با آبی روشن برای خود در محیط خیابان و دانشگاه داشته باشید، بهتر است از رنگ تیره مثل مشکی یا خاکستری تیره و یا قهوه ای در لباس خود استفاده کنید

از طرفی اگر به رنگهای روشن علاقه زیادی دارید، بهتر است از ترکیب آبی روشن در محافل رسمی تر ها با رنگ‌ های نزدیک به آن مثل آبی کلاسیک و سورمه ای نیز استفاده کنید. اما در مهمانی ها نیز استفاده رنگ آبی روشن در لباس به همراه زرد، نارنجی و بنفش نیز می‌تواند استایل چشمگیری را برای شما بسازد.

رنگ قرمز:

قرمز را می توانید با رنگ های زرد، آبی، سفید و مشکی ست کنید، اما زیباترین ترکیب رنگی که می توان با قرمز داشت،ترکیب آن با رنگ مشکی است.

اگر از قرمز کمرنگ استفاده می کنید،آن را با رنگ های خنثی همانند: کرم، سفید و طوسی ست کنید. این رنگ با آبی و سبز روشن هم ترکیب رنگی  خاصی را به وجود می آورد.

رنگ سبز:

سبز با رنگ هایی همچون زرد، طوسی، مشکی و خردلی ست می شود، اما بهترین ترکیب سبز و لیمویی است.

سبز یشمی یا آبی روشن با ارغوانی با بیشتر پوست ها همخوانی دارد. این ترکیب رنگ باعث روشن تر به نظر رسیدن رنگ پوست شما می شود. سبز پررنگ و یشمی با رنگ های نارنجی و قهوه ای هم هماهنگ می شود.

رنگ بنفش :

بنفش با رنگ های صورتی، یاسی، طوسی، طلایی و زرد بسیار همخوانی دارد. البته دقت داشته باشید که برای داشتن استایلی زیباتر، بهتر است تعادل را بین رنگ های انتخابی تان داشته باشید.

رنگ نارنجی:

نارنجی را باید با رنگ های بنفش، ارغوانی، مشکی ست کنید تا استایل شما چشمگیر تر شود. رنگ های نارنجی با بیشتر سبزها مانند سبز پررنگ و یشمی هماهنگ می شوند و ترکیبی چشم نواز را ایجاد می کند.

رنگ زرد:

لباس هایی که زرد رنگ هستند را باید با رنگ ها سرمه ای، بنفش، قرمز و مشکی هماهنگ کنید،تا رنگ ها در استایل شما همخوانی پیدا کند.

رنگ خردلی:

خردلی را می توانید با رنگ بادمجانی، سبز تیره، سرمه ای، خاکی، بنفش، صورتی، قهوه ای، زیتونی، مشکی و سفید ست کنید. همچنین رنگ خردلی با رنگ آبی جین و طیف های دیگر رنگ آبی به خوبی ست می شود.

رنگ قهوه ای:

قهوه ای را با رنگ های کرمی، بژ، خردلی و مشکی میتوانید ست کنید اما بهترین ترکیب همان کرم و قهوه ای است.

رنگ سفید:

سفید را با اکثر رنگ‌ها می توانید  ست کنید اما بهترین رنگ ها قرمز، مشکی، کاربنی، جگری و لیمویی هستند. ترکیب رنگ سیاه و سفید، بهترین میکس برای مینیمایست هاست، که استایلی ساده در عین حال شیک برای شما می سازد.

تمام مواردی که گفته شد،نکاتی برای قشنگ‌ تر شدن استایل شما بود و هر آنچه که به صورت جهانی برای ست شدن رنگ ها کنار هم به کار می روند. امیدواریم مطالب این وبلاگ برای شما مفید واقع شده باشد و در هنگام خرید در انتخاب رنگ مناسب استایل تان به شما کمک کند.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » نکاتی که باید هنگام خرید لباس توجه کنیم