ورا وب

عطر

نویسنده: ورا وب 27 مهر 1401 100 بازدید

برای همه ی ما پیش آمده که عطری با کیفیت و خوب خریده ایم و قصد داریم به بهترین شکل از عطر خود مراقبت کنیم. نکته مهم هم در استفاده از عطر نحوه نگهداری و مراقبت از آن عطر است. در این مقاله قصد داریم به برخی اصول نگهداری از عطر بپردازیم.


نکاتی در نگهداری از عطر

قبل از شروع این نکته را در نظر داشته باشید که اگر مراقبت از عطر را جدی نگیرید، عطر‌ های شما خیلی زود تر از آن چه که تصور می کنید، خراب و غیر قابل استفاده خواهند شد. پس برای این که در هزینه های شخصی تان هم صرفه جوئی شود، حتما مراقبت از عطر را جدی بگیرید. به این شکل عطر های شما در مدت زمان طولانی با کیفیت و سالم خواهند ماند و کمترین تغییر در رایحه شان ایجاد می شود.

دو نشانه مهم وجود دارد که نشان دهنده این است که عطر شما در حال خراب شدن است. نشانه اول تغییر رنگ عطر است. گاهی اوقات رنگ عطرها تیره‌ تر می‌شوند و گاهی به رنگ شیری در می‌آیند و یا لایه‌ ای شیری رنگ روی سطح عطر را می‌پوشاند.

نشانه دوم تغییر در بوی عطر است. بعضی از عطرها فقط بوی الکل می‌دهند و یا این که فقط شدت بوی آن‌ ها کم می‌شود که در هر دو صورت تغییر در بوی عطر نشان دهنده تغییر خود عطر است.


تاثیر دما بر کیفیت عطر

یکی از عواملی که باعث تغییر در ترکیب شیمیایی عطر می‌شود، تغییر دما است. گرما باعث شکسته شدن پیوند‌ های شیمیایی بین مولکول‌ های عطر شده و خواص عطر مورد نظر شما را از بین می برد. حال ممکن است به ذهن شما این مسئله خطور کند که چون گرما برای عطر مناسب نیست، یخچال بهترین محل برای نگهداری عطر است، اما این تصور کاملا نادرست است. از آنجایی که گذاشتن عطر در یخچال و بیرون آوردن مداومش از آنجا برای استفاده باعث تغییرات دمایی زیادی در ماده عطر می‌شود که باعث از بین رفتن ترکیبات موجود در عطر می شود.


عطر

تاثیر نور خورشید بر کیفیت عطر

مهم‌ترین عاملی که باعث خراب شدن عطر ها می‌شود، نور خورشید است. نور خورشید، به خصوص اگر به صورت تابش مستقیم باشد، تاثیر سریعی بر کاهش کیفیت عطر ها می‌گذارد. اگرنور آفتاب به شدت به اتاق شما می تابد، از نگهداری عطر در میز آرایشی که مستقیم به سمت خورشید است جلوگیری کنید. حتی عطر‌هایی که بطری تیره رنگ دارند هم نباید مستقیما در مقابل تابش نور خورشید قرار بگیرند.


تاثیر رطوبت بر کیفیت عطر

رطوبت عامل دیگری است، که از بین برنده کیفیت عطر ها به شمار می‌رود. این بدان معنا است، که فضای حمام یا سرویس بهداشتی، محل مناسبی برای نگه داشتن و قرار دادن عطرها نیستند. سرویس بهداشتی و مخصوصا حمام تغییر دمای زیادی دارند و عمر عطر شما را کاهش می دهند.


عطر و ادکلن خود را در بطری اصلی خودش نگه دارید

بطری های اصلی و اورجینال همه عطرها در شرکت های تولید کننده هوابندی شده اند و دارای اتومایزر مخصوصی هستند تا فقط مقدار مناسبی از عطر را پراکنده کنند؛ به همین جهت بهترین بطری برای هر عطری همان بطری اورجینال خودش است. برای نگهداری از عطر یا ادکلن هیچگاه آنها را به بطری جدیدی منتقل نکنید.


شیشه عطر را در جعبه مناسبی بگذارید

شیشه عطر هایی را که جعبه ندارند، در داخل جعبه نگهداری کنید. برای این که عطر در بهترین شرایط نگهداری شود، بهتر است بطری عطر را داخل جعبه بسته بندی آن نگهداری کنیم بنابراین علاوه بر این که عطر را از تابش نور خورشید و رطوبت حفظ کرده‌ایم، احتمال شکستن شیشه آن را نیز کاهش داده‌ایم. در مورد عطر هایی هم که تستر هستند و بدون جعبه خریداری می‌شوند، بهتر است یک جعبه مناسب تهیه کنید و عطر را داخل آن نگهداری کنید.


 عطر را در محیطی با دمای ثابت نگه دارید

برای نگهداری صحیح از عطر ها، بهتر است دمای محیط نگهداری آن‌ ها را ثابت نگه دارید. دمای نسبتاً بالا پیوند های شیمیایی عطر را تجزیه می‌کند، در نتیجه باعث تغییر خصوصیات و بوی عطر می‌شود. عطر و ادکلن خود را درجایی خنک و ثابت نگه دارید. البته به این نکته هم توجه کنید که دمای هوا نه خیلی سرد باشد نه خیلی گرم.


 بطری عطر را تکان ندهید

شیشه عطر را قبل از استفاده تکان ندهید. یک عادت اشتباه میان مردم رایج است و آن این است که تکان دادن عطر قبل از استفاده باعث بهتر مخلوط شدن ترکیبات آن می‌شود و بنابراین بوی بهتری پخش می‌کند. عطرها به اکسیژن‌ هایی که به شیشه عطر راه ورود پیدا می‌کنند و با ترکیبات آن مخلوط می شوند، بسیار حساس هستند. به همین دلیل است، که معمولا توصیه می‌شود، شیشه‌ های عطر را به هیچ عنوان تکان ندهید.


 شاید ایین محصولات را بپسندید : 


درپوش عطر را همیشه ببندید

بعد از اسپری کردن عطر، هرچه سریع تر در پوشش را بگذارید. عطر ها در ساختار فرمولی خود مقادیری الکل دارند، که در صورت نبستن درپوش آن‌ ها بلافاصله پس از استفاده، ممکن است مقداری از عطر بپرد.

البته عطر هایی که دارای افشانه هستند، معمولا کمتر این اتفاق برایشان رخ می‌دهد، اما با وجود این، باز گذاشتن درپوش شیشه این عطرها هم باعث کاهش حجم آن‌ها به مرور زمان می‌شود.


اپلیکاتور یا افشاننده عطر را تمیز کنید

همه عطرها اسپری کننده ندارند و بعضی از آن ها را باید با اپلیکاتور و یا رول سر شیشه عطر استفاده کرد. در این صورت آلودگی وارد مایع عطر می‌شود. بنابراین بهتر است، که پس از هر بار استفاده از عطر، اپلیکاتور آن را خوب و با دقت تمیز کنید.


 شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید

بهتر است شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید. چرا که باز کردن شیشه عطر و ادکلن و در مجاورت قرار گرفتن ترکیبات عطر با اکسیژن باعث اکسید شدن ترکیبات عطر می شود. به این ترتیب می‌توان گفت تاریخ انقضای عطر با اولین اسپری آن شروع می‌شود و از این لحظه به بعد، بوی خوش عطر کیفیت روز اول خود را از دست می‌دهد.

گروه بین المللی نابریکا بهترین و مرغوب ترین انواع عطر ها از بهترین برندها را به شما اراده می دهد، تا خریدی لذت بخش داشته باشید.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » عطر