ورا وب

رنگ هر سال چگونه تعیین می شود؟

نویسنده: ورا وب 19 بهمن 1401 35 بازدید

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که رنگ هر سال چگونه تعیین می شود و اصلا این رنگ سال از کجا و چگونه شروع شد. اگر به این موضوع علاقه مند هستید، تا انتها با ما همراه شوید‌.

ممکن است که به فکر شما خطور کند، که انتخاب رنگ سال به صورت کاملا تصادفی می باشد و یک لیست از رنگ ها با طیف های مختلف وجود دارد و هر ساله یکی از آن ها به صورت نوبتی یا تصادفی انتخاب می شود. اما انتخاب رنگ سال همیشه با فرآیند های مشخص و طی جلسات متعددی برگزار می شود. این فرآیند ها متغییر نبوده و بر اساس اتفاقاتی که در سال گذشته اتفاق افتاده انتخاب می شود. در نتیجه انتخاب رنگ سال فرآیندی مهم است که فکر زیادی روی آن می شود‌.

رنگ هر سال چگونه تعیین می شود؟

 

چه کسی ایده انتخاب رنگ برای هر سال میلادی را مشخص کرد؟


پنتون نام شرکتی می باشد که نقش اصلی و تعیین کننده ای را در انتخاب رنگ سال را دارد. محل اصلی این شرکت در نیوجرسی می باشد که البته در دیگر شهرها نیز دارای نمایندگی های معتبری می باشد. نام این کمپانی الهام گرفته از سیستم رنگ پانتون {PMS} می باشد. پانتون یا همان پنتون فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع به‌ویژه چاپ استفاده می‌شود، و شناخته شده نیز می باشد. از این سیستم بعضی اوقات در تولید رنگ، قماش و پارچه و پلاستیک نیز استفاده می‌شود.

این شرکت با پیشینه درخشان خود و خدمات ارزنده و نوین اش در این عرصه، همزمان با شروع هفته های مد، دست به تبلیغات گسترده ای می زد که موجب شهرت این برند شد. پس از دیده شدن برند پنتون در دنیای مد و پوشاک، این برند نسبت به تولید پوشاک با نام تجاری خود اقدام کرد و فروشگاه های زنجیره ای پوشاک پنتون به سرعت در کشور های مختلف گسترش داد تا جایی که کافه‌ای در موناکو تأسیس شد که اغذیه را بر اساس رنگ، به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کرد. این شرکت ایده بسیار جدیدی را به جهان عرضه کرد و می توان گفت از دلایل مهم موفقیت این برند یا شرکت ایده جدید و جذاب آن بود‌.

تاریخچه این شرکت

در سال ۱۹۶۳، یک فارغ‌ التحصیل رشته شیمی به نام لارنس هربرت، یک سیستم برای استاندارد کردن رنگ‌ها، بنا نهاد. به هر رنگ، به این ترتیب، عددی اختصاص داده می‌شد و این کار باعث می شد که دیگر مردم رنگ های مختلف را با یکدیگر اشتباه نگیرند. هر رنگ نیز کد مخصوص و حتی نام خودش را داشته باشد. در ادامه این کار، آقای لارنس شرکتی را تأسیس کرد و نامش را پنتون Pantone گذاشت. پنتون به معنی “همه رنگ‌ها” است، پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ را می‌دهد.

 

رنگ هر سال چگونه تعیین می شود؟

انتخاب رنگ سال

پنتون هر ساله در همایشی رنگ سال را انتخاب می‌کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. جالب است بدانید که برای اولین بار در تاریخ، سال ۲۰۱۶، دو رنگ سال داشتیم که در طیف رنگ صورتی و آبی هستند و به صورت دقیق یکی از این رنگ‌ها صورتی کم‌ رنگ و دیگر موسوم به baby blue است به عبارتی می توان گفت آبی خیلی کم رنگ یا شاید پاستلی.
البته این نکته را هم در نظر بگیرید که پنتون رأسا، دست به انتخاب رنگ سال نمی‌زند و این کار را بعد از نظر خواهی از طراحان دکور و مد، تولیدکنندگان صنعتی و خرده فروشان انجام می‌دهد.

این رنگی که به عنوان رنگ سال انتخاب می شود، لزوما یک رنگ گرم مورد نیاز صنعت مد نیست، رنگی است که تمام مرزهای طراحی را در بر می گیرد و حالات، نگرش و احساسات بخشی از مصرف کنندگان را بیان می کند. بیرون کشیدن حال و هوا و خصوصیات یک رنگ توسط تیم موسسه پانتون به رهبری مدیر اجرایی آن «لئاتریس ایزمن» به دنبال تاثیر طرح و رنگ آینده برای رنگی که بیشترین تاثیر را در بخش های مختلف جامعه داشته باشد انجام می شود. این تاثیرات می توانند شامل صنعت سرگرمی، فیلم های آینده، هنر، هنرمندان نوظهور، مقاصد گردشگری و شرایط اجتماعی و اقتصادی باشند. این تاثیرات ممکن است از تکنولوژی، سبک زندگی و سبک سرگرمی، بافت جدید و اثرات آن تاثیر و حتی رویدادهای ورزشی و رویدادهایی که توجه جهان را جلب می کند ناشی شوند.

باید در نظر داشت که هر رنگ با سایه های خاص، نماد خاص خود و معنای ذاتی و عاطفی خود را دارد. روند انتخاب سالانه یک رنگ خاص با عنوان رنگ سال توسط موسسه پانتون دو بار در سال به میزبانی این شرکت در پایتخت اروپا در  جلسات محرمانه با شرکت نمایندگان ملل مختلف «گروه استانداردهای رنگ» برگزار می شود. پس از دو روز بحث و بررسی، آن ها یک رنگ را برای سال بعد انتخاب می کنند. به عنوان مثال رنگ تابستان ۲۰۱۳ در لندن در بهار سال ۲۰۱۲ انتخاب شد.

 

رنگ سال ۲۰۲۲

کمپانی پنتون، رنگ آبی مایل به بنفش (Very Peri) را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۲ / ۱۴۰۱ معرفی کرده است.

علت انتخاب رنگ سال ۲۰۲۲

انتخاب رنگ سال یک فرآینده پیچیده است و دلیل چرایی انتخاب رنگ سال را باید در سلسله اتفاقاتی که در سال قبل رخ داده است دنبال کرد زیرا رنگ ها با روحیات جامعه ارتباط مستقیم دارند و می توانند رفتارهای اجتماعی از قبیل خشونت و صلح طلبی را در جامعه رواج دهند.اتفاقات و عواملی که در سال گذشته جهان را تحت تاثیر خود قرار داده روی رنگ آن سال اثری مستقیم می گذارد و رنگی متناسب با این اتفاقات انتخاب می شود تا از لحاظ روانی بر مردم سراسرجهان تاثیر بگذارد و یک آرامشی در کل جهان برای مردم سراسر جهان ایجاد کند.
پنتون رنگ سال ۲۰۲۲ آبی بنفش انتخاب کرده است زیرا این رنگ با ترکیب خاص خود، دنیای دیجیتال و جهان واقعی را با هم تلفیق کرده و خلاقیت و نوآوری را با خود به همراه آورده است. شیوع کرونا در انتخاب رنگ سال تاثیرگذار بوده است.
بعد از شیوع کرونا زندگی همه دچار تغییر شده است. این رنگ پس از دوره منزوی بودن و قرنطینه کرونا، اعتماد به نفس می‌بخشد و خلاقیت افراد را زنده خواهد کرد و حس زندگی شادابی را به شما می دهد.


امیدواریم که ایم مقاله برای شما مفید بوده باشد.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » رنگ هر سال چگونه تعیین می شود؟