ورا وب

برند ورساچه

نویسنده: ورا وب 24 اردیبهشت 1402 16 بازدید

ورساچه نامی که شاید آن را بسیار شنیده باشید. این کلمه نام ببندی بسیار معروف و مشهد در صنعت مد و فشن است که توجه بسیاری از سایرینی ها و … به خود جلب کرده است.

اما این که این برند از کجا آمده و سرگذشت آن چیست شاید برای برخی از ما سوال باشد و این موضوعی است که ما در این مقاله می خواهیم به معرفی آن بپردازیم.

 

برند ورساچه

برند ورساچه از برند های افتخار آفرین ایتالیایی ست که به خانه ورساچه نیز شهرت دارد. برند ورساچه در سال ۱۹۸۷ توسط جیانی ورساچه تاسیس شد. جیانی ورساچه در دوران حیاتش گام های مهمی در راستای پیشرفت مد ایتالیا برداشت و توانست در مدت نسبتاً کوتاهی برند ورساچه را تبدیل به یک برند محبوب و معتبر جهانی کند.

پس از مرگ او خواهر کوچکش دوناتلا ورساچه بعنوان مدیر کمپانی ورساچه، اداره امور را به دست گرفت و با مدیریت درست خود توانست بخوبی از میراث برادرش پاسداری کند. امروزه برند ورساچه برندی ست که محبوب ترین سلبریتی های هالیوودی با افتخار انواع محصولات آن را (از گردنبند گرفته تا کیف و کفش و محصولاتی آرایشی) مورد استفاده قرار می دهند.

جیانی ورساچه قبل از اینکه توسط یک قاتل زنجیره ای در خارج از عمارت خود در ساحل میامی به قتل برسد، یکی از بهترین طراحان ایتالیایی جهان بود. او برای تبدیل شدن به یک طراح لباس، راه خانواده‌اش را دنبال کرد و از همان دوران کودکی با کمک مادرش شروع به طراحی کرد.

او در ۲۶ سالگی به میلان نقل مکان کرد تا راه خود را شروع کند، در آن زمان وی طراح بیبلوس که یک خط تولید برای جوانان بود، شد. تنها در عرض یک دهه، او به لطف طراحی گل میخ‌های فلزی و کریستال‌های سواروفسکی و بسیاری از آیتم‌ های اضافه شده به طرح‌ هایش، تبدیل به یک انقلاب در صنعت مد شد.

او اولین طراحی بود که محصولات خود را در شهرهای بزرگ مد مانند پاریس و نیویورک معرفی نمود و تبلیغات گسترده‌ای در سطح بالا ایجاد کرد و از سوپرمدل‌ها، عکاسان حرفه‌ای و کمپین های ارتباطی استفاده کرد.

طراحی لوگو برند ورساچه

لوگوی مشهور ورساچه از روی سر مدوسا ، یکی از از اساطیر یونان باستان برداشته شده است.ورساچه به این دلیل مدوسا را به عنوان لوگو خود قرار داده است زیرا در افسانه ها آمده است که مدوسا همه را عهاشق خود می کرده است به گونه ای که هیچ راه فراری از عشق او نداشتند.

ورساچه به همین دلیل از مدوسا در برند خود استفاده کرد ،زیرا معتقد بود که ورساچه هم می بایست مانند مدوسا باشد و هر کس که این برند را می بیند باید عاشق برند ورساچه بشود.

با افزایش طرفداران برند باعث شد تا جیانی ورساچه در سال ۱۹۸۲ موفق به دریافت جایزه چشم طلایی برای بهترین طراحی لباس زنانه در پاییز و زمستان شود.

در سال ۱۹۸۲، ورساچه لباس هایی از جنس زره زنجیری (فلزی) به نام “اورتون” عرضه کرد. اولین مجموعه طراحی لباس زنانه سطح بالا خود را در سال ۱۹۸۹ و در پاریس با عنوان “آتلیه ورساچه” افتتاح کرد. “پیراهن هایی برای اندیشیدن” نام نمایشگاه ورساچه بود که به کارهای گذشته ورساچه ندر دنیای مد را بازگو می کرد و در Sforzesco Castle میلان برگزار شد.

برند ورساچه - نابریکا
سبک برند ورساچه

طراحی های برند ورساچه در لباس ها، بین ظرافت، جذابیت و هنر عامیانه در حرکت است. جیانی همیشه در طراحی هایش از میراث زادگاهش، ایتالیا جنوبی، طرح ها، جنبش های هنری و تاریخ مد بخصوص هنر یونانی رومی الهام می گرفت.

همچنین علاقه و عشق زیادی به هنرهای معاصر نیز در کارهای او دیده می شد. چاپ های گرافیکی آثار هنری، استفاده از رنگ های روشن با طراوت، چاپ های جالب جسورانه و برش های ظریف و خاص، طراحی لوکس، خطوط صاف و جذاب از فاکتورهای قابل اشاره در مورد کارهای برند ورساچه در دنیای مد هستند.

برخی از سال های مهم در برند ورساچه

در سال ۱۹۷۸ جیانی ورساچه در این سال با افتتاح فروشگاه مجموعه زنانه تحت عنوان جیانی ورساچه دونا برند ورساچه را تاسیس کرد. این فروشگاه در ویا دلا اسپیگای میلان قرار داشت.

در سال ۱۹۸۶ در پاریس “نمایشگاه لنز جیانی ورساچه” در موزه “د لا مد” برگزار شد. این نمایش حاصل همکاری ورساچه با عکاسان مختلف بین المللی شامل اودون، نیوتن، وبر، پن و باربیری بود. در طول این سال جیانی ورساچه توسط ژاک شیراک برنده جایزه “Grande Medialle de Vermeil de la Ville de Paris” شد. اولین بار در طی تاریخ بود که این جایزه به یک طراح داده شد.

جالب است بدانید که این جایزه تقریباً به منزله معرفی فرد بعنوان شهروند افتخاری فرانسه است و عموماً شهردار پاریس این جایزه را اهدا می کند.
در سال ۱۹۹۱ برند ورساچه اولین ادکلن ورساچه را به بازار عرضه کرد. در این سال ورساچه با همکاری خیاطان حرفه ای و متخصص ایتالیایی شرکتی بنام “Veze” را بنا نهاد. Veze مجموعه های ورساچه را تولید می کرد.
سال ۱۹۹۳ برند ورساچه برنده اولین اسکار مد آمریکا از CFDA در شهر نیویورک گردید. در این سال ورساچه اولین خط لباس کودک خود را تحت عنوان “ورساچه جوان” احداث نمود.
در سال ۱۹۹۴ الیزابت هارلی در این سال در افتتاحیه فیلم هیو گرانت بنام “چهار عروسی و تشیع جنازه” لباسی با طراحی ورساچه به تن کرد. خط تولید جواهر سازی ورساچه افتتاح شد.
در سال ۱۹۹۹ ورساچه میزبان جشن هزاره با حضور والاحضرت شاهزاده ولز گردید.
در سال ۲۰۰۴ دوناتلا ورساچه برنده جایزه مد از هامبورگ گردید.

ارزش خالص ورساچه

در سال ۲۰۱۷، ارزش خالص برند و شرکت ورساچه چیزی در حدود ۱٫۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است. در زمان مرگ جیانی ورساچه، او ۵۰ درصد از سهام شرکتش را مالک بود ؛ به عبارتی می تولان گفت که امروز، حدود ۸۰۰ میلیون دلار از این برند سهم دارد. ورساچه سهم ۵۰ درصدی خودش را برای برادرزاده‌ اش آلِگا به میراث گذاشت.

 

تیه و تولید در نابریکا

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » برند ورساچه