ورا وب

انواع چرم

نویسنده: ورا وب 7 آبان 1401 74 بازدید

صنعت چرم یکی از قدیمی‌ترین صنایع بشری در میان مردم است. در زمان های گذشته پوست دباغی‌ شده حیوانات علاوه‌ بر تولید پوشاک، در ساخت برخی تجهیزات نیز استفاده می‌شد. یکی از دلایل اصلی که از چرم استفاده می کردند، این بود که چرم مقاومت و ماندگاری بالایی دارد.

این ویژگی امروز نیز مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان قرار گرفته است، از این رو صنعت چرم سازی محبوبیت بسیاری میان مردم دارد.


انواع چرم در صنعت چرم سازی

همیشه محصولات چرمی در کنار سایر محصولات خاص‌تر بودند. هرچه زمان بیشتر می‌گذشت طرفداران این محصولات خاص و لاکچری نیز بیشتر می‌شدند؛ از این رو طبیعی بود که تعداد تولید کننده‌ ها نیز روز به‌ روز افزایش پیدا می کند. هر تولید کننده ی چرم نیز با خود ایده‌ ای به همراه داشت که منجر شد دنیای چرم هر روز بزرگتر و متنوع تر از روز قبلش شود.

ازآنجایی‌که هرکدام از محصولات چرمی را از نوع خاصی می‌ دوزند با شناخت انواع آن می‌ توانید بهترین محصول را تهیه کنید. اگر به محصولات چرمی و خرید آن ها علاقه دارید، باید اطلاعات زیادی در موردشان داشته باشید، پس در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.


چرم طبیعی

چرم های طبیعی همانطور که از اسمشان پیداست چرم هایی هستند که از دباغی پوست حیوانات به دست می آیند. شاید فکر کنید که چرم طبیعی تنها از گاو ساخته و تولید می شود، اما اینطور نیست.

علاوه بر پوست گاو، از پوست بز، گوسفند، مار، شترمرغ و .. نیز ساخته میشود. اما بیشترین مصرف در صنایع دستی از چرم گاوی و بزی است.

یعنی کیف و کفش و کاپشن و کمربند و … همه از چرم گاوی و بزی ساخته میشوند. پوست این حیوانات را به کارخانه چرم سازی میبرند و بعد از انجام یک سری عملیات که اصطلاحا به آن دباغی میگویند پوست از حالت خامی و آسیب پذیری به یک جنس محکم با طول عمر بالا برای مصرف صنعتی  تبدیل میشود که به آن چرم طبیعی می گویند.

چرم طبیعی به خاطر سه مورد انواع مختلفی پیدا میکند، این سه مورد عبارتند از:

  • بر اساس وزن و ضخامت
  • بر اساس نوع پوست حیوان
  • بر اساس ساخت ظاهری رویه

چرم سبک

چرم سبک از پوست بز و گوسفند به دست می آید و ضخامت آن کمتر از یک میلیمتر است. از چرم سبک در صنعت کفش برای دوخت آستر داخل کفش و کفی کفش قابل استفاده است.

همچنین در تولید دستکش های نازک نیز می توان از این نوع چرم استفاده کرد. چرم سبک به دلیل ضخامت کم، بسیار نرم و منعطف است و به نسبت بقیه چرم ها آسیب پذیر تر است.


چرم نیمه سبک

چرم نیمه سبک از پوست مار، کروکودیل و شترمرغ ساخته میشود. این نوع چرم از چرم های کمیاب محسوب میشود. از این مدل چرم، به دلیل کمیابی و قیمت بالای آن اکثرا در کالا های لوکس مورد استفاده قرار میگیرد.


چرم سنگین

چرم سنگین از دباغی پوست گاو و شتر به دست می آید و ضخامت آن بسته به نیاز از ۱٫۴ میلیمتر تا ۲٫۵ میلیمتر متغییر است. چرم سنگین به دلیل داشتن استحکام بالا و انعطاف مناسب برای ساخت کیف و کفش و کاپشن های چرمی بهترین گزینه است.


کیف و کفش اورجینال یا محصولات چرم اورجینال می خوای؟ یه نگاه به فروشگاه بین المللی نابریکا بنداز


چرم گاو یا گوساله

یکی از انواع چرم به دست آمده از پوست گاو است که رایج ترین چرم برای استفاده امروزی است. این چرم در ضخامت های مختلف، طرح ها و رنگ های متعدد تولید میشود. این چرم به خاطر اینکه دارای استحکام  و ضخامت مناسب برای تولید کیف و کفش است.


چرم بز

چرم بزی به دلیل ضخامت کم یکی از چرم های نرم و سبک محسوب میشود. و در ساخت آستری کیف یا کفش از آن استفاده می شود.


چرم گوسفند

چرم گوسفندی نیز مانند چرم بزی از ضخامت کم برخوردار است و از جمله چرم های سبک به شمار می آید.


چرم شتر مرغ

رویه چرم شتر مرغ دارای زائده های برجسته ای است که ظاهر آن را از یقیه چرم ها متفاوت میکند. از موارد استفاده آن، رویه کفش برای تزئین است.


چرم شتر

چرم شتر از چرم گاوی ضخیم تر و با دوام تر است. و به نسبت کمیاب تر است.


چرم گاومیش

یکی از ضخیم ترین چرم ها از پوست گاومیش و بوفالو به دست می آید که به دلیل ضخامت بالا از انعطاف کمی برخوردار است.


شاید این محصولات را نیز بپسندید :


چرم کروکودیل

چرم کروکودیل از جمله چرم های نیمه سبک است. این نوع چرم قیمت بالایی دارد و کثرا در کالا های لوکس مثل جغد کتاب های قدیمی و تاریخی استفاده میشود.


چرم جیر

از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.


چرم اشبالت

چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید.


چرم ورنی

چرمی است که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق پیدا نماید. چرم های ماهی‌ها، خزندگان و انواع پستانداران از این نوع چرم به شمار می آیند.


ویژگی هایی از چرم که آن را منحصر به فرد می کند عبارتند از:

  • مقاومت بالا در برابر آتش
  • مقاومت در برابر پارگی
  • ضد سوراخ شدن
  • مقاومت بالا در برابر خم شدن
  • مقاومت بالا در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی
  • عایق حرارتی خوب

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی چرمی است که از پایه پلاستیکی ساخته شده است و سپس با موم یا رنگ برای ایجاد رنگ و بافت آن را درمان می کنند. چرم مصنوعی جایگزینی ارزان برای چرم طبیعی است.


در بالا به انواع از چرم اشاره کردیم، اما قطعا انواع مختلف دیگری نیز وجود دارد. در هنگام خرید چرم دقت فرمائید که بهترین نوع چرم را خریداری کنید. همچنین امیدواریم که مطالب که گفته شد، به شما اطلاعات مفیدی در ارتباط با چرم داده باشد.

راستی! شما عزیزان میتوانید با خیال راحت و با استفاده از سرویس خرید از ترکیه نابریکا انواع محصولات چرمی خود را به صورت اورجینال و با ضمانت نامه رسمی از تولید کننده اصلی خریداری کنید.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » انواع چرم