ورا وب

انواع جوراب

نویسنده: ورا وب 7 بهمن 1401 42 بازدید

جوراب یکی از المان هایی است که همه ی ما قطعا در استایل خود به آن نیاز خواهیم داشت. اما اینکه هر جوراب باید به چه شکلی باشد به چه رنگی یا اینکه اصلا ما چند مدل جوراب داریم، از مواردی است که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

به چه جورابی جوراب نامرغوب گفته می شود؟

به جوراب زنانه‌ ای که تنگ است، در الیاف پارچه آن زیاد از پلاستیک استفاده شده، قسمت جلوی انگشتان آن بی‌کیفیت و بدون ظرافت دوخته شده یا جنس آن منجر به خوردگی پوست یا تاول زدن انگشتان می‌شود، بدون تردید می توانیم بگوئیم که این جوراب، جورابی نامرغوب است.
یک جوراب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟ جورابی خواهد بود که خیلی گرم نیست. از پاها به خوبی مراقبت و نگهداری می‌کند.
به اندازه کافی با شلوار و کفش هماهنگ است. همچنین به دلیل مرغوبیت جنس، پاها دچار تعریق زیاد نشده و در نهایت کمتر دچار مشکل بوی بد پا می شود.

حال به سراغ انواع جوراب می رویم :

انواع جوراب

انواع جوراب

۱_ جوراب ساق کوتاه :
معمولا این جوراب ها تا زیر قوزک پا را پوشش می دهد. این سبک از جوراب ها برای کفش های اسپرت و راحتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

جوراب ها مچ پا یا مچی،  برای فصول گرم سال که نمی خواهید جوراب های ساق دار بپوشید مناسب بوده و کمتر عرق می کند. این مدل از جوراب ها در روز های سرد سال خیلی از پاهای شما در برابر سرما محافظت نمی کند، این نکته را نیز درباره ی این نوع جوراب در نظر داشته باشید. این جوراب ها بیشتر در بین افراد جوان محبوبیت داشته و استفاده می شود.

۲_ جوراب یک ربع:
اندازه معمول این جوراب ها تا بالای قوزک پا امتداد داشته و مقداری بالاتر از مچ پا می باشد.این سبک از جوراب نیز در بین جوانان محبوبیت خود را داشته و مانند جوراب های مچی ، برای استفاده با کفش های اسپرت و راحتی مناسب می باشد. این جوراب ها در انواع طرح ها و رنگ ها برای شما عرضه و تولید می شود.

۳_ جوراب کالج:
نوع دیگری از جوراب است که مخصوص کفش های کالج می باشد. البته پوشیدن کفش کالج بدون جوراب از نظر عموم مردم مانعی ندارد ولی نپوشیدن جوراب نیز مشکلاتی مانند بوی بد و عرق کردن پا را به همراه دارد و چنانچه می خواهید با این کفش ها جوراب نپوشید، پوسته داخلی کفش باید آنقدر نرم باشد که پوست پا را زخم نکند. این نوع جوراب ها بسیار کوتاه هستند و تنها قسمت کوچکی از پشت پای شما را در بر می گیرد.جوراب های کالج در انواع طرح ها و رنگ ها برای شما عرضه و تولید می شود.
۴_ جوراب سرپنجه:
این نوع جوراب فقط پنجه پا را می پوشاند و جهت شادابی و راحتی انگشتان پا در کفش هایی استفاده می شود که فقط پنجه ها را پوشش می دهد و کفش از قسمت بغل و پشت باز می باشد و مابقی پای شما مشخص نمی شود.

۵_ جوراب سه ربع ( زیر زانو ):
این جوراب تا نزدیک های زانو کشیده شده ولی به خود زانو نمیرسدو پایین تر از زانوی پا قرار می گیرد. برخی از جوراب های ساق دار معمولی بلندتر می باشد. جوراب هایی نسبتا ضخیم و بلند که تا زیر زانو و بالای پوتین را پوشش میدهد. این جوراب ها تا بالای ماهیچه های ساق پا امتداد یافته و معمولا جوراب هایی که در فصول سرد سال بافته می شوند، از این نوع جوراب می باشد.

۶_ جوراب ساق دار:
قسمت بالای این مدل از جوراب حالت کش باف داشته و ساق پا را تا حدودی می پوشاند. این سبک از جوراب که اکثر جوراب های مردانه نیز در همین مدل تولید می شوند، یکی از پر استفاده ترین انواع جوراب در بین بیشتر مردم می باشد.

۷_ جوراب ساق بلند بالای ران:
جوراب ساق بلند یک پوشش تنگ و معمولا کش باف است که وقتی قصد دارید ساق ها و ران های پا را بپوشانید، می توانید از این مدل جوراب استفاده نمایید و تا بالای ران پا امتداد دارند.
این سبک از جوراب، کاربرد فراوانی در جوراب های فانتزی زنانه داشته که در انواع و طرح های مختلف تولید می شوند. از این مدل جوراب بیشتر برای زیبایی و استفاده در مجالس و زیر لباسهای مجلسی پوشیده می شود. این جوراب ها با شومیز و دامن کوتاه بسیار استایل شیک و زیبایی برای شما به ارمغان می آورد. برخی از طرح های این نوع جوراب، شکل هاو طرح های مختلفی پشت پا دارند که زیبایی آن ها را چند برابر می کند. از این جهت است که این مدل از جوراب ها محبوبیت خاصی در بین خانم ها دارد.


۸_ جوراب شلواری:
همانطور که از اسم این مدل جوراب مشخص است، این جوراب ها مانند شلوار بوده و تمام پاها را پوشش می دهد.

این سبک از جوراب خود به دو نوع مختلف تقسیم می شود:
الف) جوراب شلواری ساده:
جوراب شلواری ساده جوراب هایی است که از کمر تا نوک انگشتان پا امتداد داشته و تنوع رنگی و مدلی بسیار زیادی دارد.
در واقع تلفیق جوراب و شلوار بوده که در دهه ۱۹۶۰ مد شد و جایگزین جوراب های ساق بلند شد. نوعی از این جوراب ها از کمر تا مچ پا امتداد دارد که “ساق”، “ساق شلواری” و یا “ساپورت” نامیده می شود.

ب) جوراب شلواری دکلته:
جوراب شلواری یکسره دکلته با طراحی مناسب، بافتی یکدست و صاف به سطح پوستتان خواهد بخشید. در حقیقت یک پوشش کامل بوده که از ناحیه بالای سینه مانند یک لباس دکلته شروع شده و تا قسمت روی انگشتان پا امتداد دارد.
این جوراب برای استفاده در زیر لباس های نیم تنه و حتی لباس مجلسی هایی که در قسمت پهلوها خالی است، بسیار مناسب می باشد. همچنین این سبک از جوراب برای استفاده با کفش هایی که قسمت جلوی آنها باز بوده و مانند صندل می باشد، مناسب است.


۹_ ساق شلواری:
ساق شلواری به نوعی همان جوراب شلواری است که قسمت مچ تا انگشتان پا در آن حذف شده است و از کمر تا مچ پا ادامه دارد. البته انواع کوتاه تر آن نیز وجود دارد. ممکن است که برای بالا نرفتن ساق شلواری و کشیده ماندن آن، قسمت به زیر پاشته پا امتداد داشته و تعبیه شده باشد که به آن “ساق شلواری رکابدار” گفته می شود.
ساق شلواری پوششی است که مانند شوار پا را می پوشاند و معمولا در بین دختران جوان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این پوشش نازک و چسب بوده و به طور کامل به بدن و پاها چسبیده می شود. طرح ها و رنگ های بسیار متنوع آن، همچنین پارچه های مختلف به کار رفته در آن، انتخاب ساق شلواری را به کاری بس دشوار تبدیل کرده است.

امیدواریم که مطالبت این مقاله اطلاعات مفیدی درباره ی انواع جوراب در اختیار شما عزیزان گذاشته باشد. از اینکه تا انتها همراه ما بودین از شما سپاس گذاریم.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » انواع جوراب