ورا وب

آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال

نویسنده: ورا وب 23 فروردین 1402 52 بازدید

آب و هوای ترکیه و شرایط جوی آن در بخش‌ های مختلف کشور متفاوت است. چرا که اگر شرایط اقلیمی، وضعیت پستی بلندی و مجاورت با آبها را در نظر بگیریم، ترکیه کشوری محاط در کوه و دریاها است.

همجواری با دریای اژه و دریای مدیترانه، بافت ساحلی بسیار زیبایی به شهرهای مختلف ترکیه داده است.

پس در قسمت های ساحلی ترکیه، آب و هوا به صورت ساحلی می باشد در فصل های گرم بسیار شرجی و در فصل زمستان نیز سرد می باشد. آب و هوای دیگر بخش‌های ترکیه بخصوص بخش‌های شرقی، کوهستانی و برفی است.

عوامل زیادی در شرایط جوی ترکیه موثر هستند. بیشترین بارش در ترکیه مربوط به بخش‌های ساحلی است. یکی از مهم ترین مواردی که هنگام سفر به مقصدی حتما باید آن را بررسی و چک کنیم، شرایط جوی آن منطقه است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی کلی آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال بپردازیم.

 

آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال

●  آب و هوای ترکیه در فصل بهار


ترکیه از لحاظ شرایط جوی بسیار به ایران شبیه است، و همین موضوع است که باعث سازگاری بیشتر ایرانیان شرایط آب و هوایی ترکیه می شود. ترکیه در فصل بهار، دیدنی‌ترین طبیعت و بهترین آب و هوا را دارد. آب و هوای ترکیه در بهار، خنک با بارش کم است. شروع بهار از ماه مارس (march) تا پایان ماه می (may) می‌باشد. ماه چهارم میلادی یعنی آپریل (April)، آب و هوای ترکیه در خنک‌ ترین و دیدنی‌ ترین حالت خود قرار دارد. از اول این فصل یعنی از ماه مارس تا ماه می، شواهد تغییر درجه حرارت از کم به زیاد هستیم. به طوریکه برای شهر استانبول در سه ماه اول بهار، میانگین دما ۷، ۱۲ و ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. همین دماها برای هر زیبای آنتالیا، ۱۳، ۱۶ و ۲۰ درجه و برای آنکارا که پایتخت ترکیه است ۵، ۱۱ و ۱۶ درجه است. در فصل بهار گل های زیبا و رنگارنگ ، جذابیت ترکیه را دو چندان می کند و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. علاوه بر آب و هوای خوب بهار در ترکیه، بسیاری از فستیوال ها، کنسرت‌ها و رویدادهای تفریحی دیگر نیز در این فصل در شهرهای مختلف آن برگزار می‌شود. اگر در بهار به ترکیه سفر کردید، می‌توانید با اجاره ماشین در ترکیه، گشت و گذاری جذاب در شهرهای مختلف استانبول، آنتالیا، ازمیر و…. داشته باشید.

آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال

● آب و هوای ترکیه در فصل تابستان

آب و هوای ترکیه در فصل تابستان مثل کشور خودمان، آب‌وهوایی گرم و خشک دارد. در این فصل نیز گردشگران و توریست‌های زیادی به ترکیه می‌روند. البته مقاصد توریستی خوش آب و هوای ترکیه در تابستان، مناطق ساحلی و شهرهای ساحلی مانند استانبول، آنتالیا، آنالیا و … می‌باشد. تابستان در ترکیه از ماه جون (June) شروع می‌شود و تا پایان آگوست (August) ادامه دارد. دمای هوای ترکیه در این ماهها نسبت به فصل بهار، بیشتر است.
از دیگر ویژگی‌های فصل تابستان در ترکیه، طولانی شدن روزها، رسیدن بارش به کمترین میزان در سال و رواج ورزش‌های آبی است. در تابستان نیز توریست‌های زیادی که مشکلی با وضعیت آب و هوایی ترکیه ندارند، به این کشور سفر می کنند. چون در فصل تابستان آب و هوای ترکیه گرم و خشک است، توریست ها و گردشگران کمتری این مقصد را برای سفر انتخاب می کنند. به همین دلیل است که قیمت رزرو هتل، بلیط هواپیما و دیگر امکانات رفاهی در ترکیه کمتر خواهد بود.

 

● آب و هوای ترکیه در فصل پائیز

شروع بهار در ترکیه از اول سپتامبر تا پایان نوامبر می‌باشد. همانند داخل کشور خودمان، شاهد کوتاه شدن روزها و بلندتر شدن شب‌ها در پاییز خواهیم بود. فصل پائیز خم یکی دیگر از زیباترین و خوش آب و هوا ترین فصل ها برای سفر به ترکیه است. در این فصل آب و هوا مثل فصل تابستان گرم و خشک نیست و رفته رفته به سمت خنکی می رود. آب‌وهوای ترکیه در پاییز خنک، رویایی، با بارش ملایم است. آب و هوای ترکیه در پاییز معتدل می‌شود. هرچه به ماههای پایانی پاییز نزدیک شویم، رطوبت هوا بیشتر شده و دمای هوا کاهش می‌یابد تا اینکه به فصل زمستان می رسیم. حتما شما هم شنیده‌اید که تهران و استانبول در پاییز شبیه به هم می‌شوند. آب و هوایی مطبوع در کنار زمان مناسب برای تفریح و گشت و گذار که روز و شبش فرقی با هم ندارد.

 

● آب و هوای ترکیه در فصل زمستان

ورزش‌های برفی از جمله اسکی در این فصل در ترکیه بسیار باب می‌شود. زمستان‌های ترکیه نیز با کاهش دمای هوا و بارش باران و برف همراه است. این سردی هوا در بخش‌های کوهستانی و شرقی آن بیشتر است. شروع زمستان در ترکیه از ماه دسامبر (December) است و تا پایان فوریه (February) یعنی دومین ماه میلادی طول می‌کشد. آب و هوای ترکیه در زمستان سرد و خشک است و هرچه به نواحی جنوبی ترکیه نزدیک‌تر شویم از مقدار این سرما کاسته می‌شود. در شهرهای مهم این کشور، میانگین دمای هوا در سه ماه اول زمستان با کاهش تا ماه دوم و افزایش تا ماه سوم همراه است.

 

بهترین زمان سفر به ترکیه

بهترین زمان برای سفر به ترکیه از نظر آب و هوایی اردیبهشت و خرداد، مهر، آبان تا اواسط آذر ماه است. فصل بهار از این بابت بهترین زمان برای سفر به استانبول بوده، چرا که با جمعیت کمتری از مسافران روبرو می شوید و به همین دلیل قیمت هتل ها ارزان تر است. در این فصل طبیعت بسیار زیبایی را در شهر استانبول مشاهده می کنید و از دیدن جاذبه‌های گردشگری بهره مند می شوید، با زندگی مردم محلی بهتر آشنا خواهید شد. در فصل بهار هوا در سراسر استانبول معتدل می باشد و در اواسط روز هوا خنک و دمای هوا ۲۰ درجه سانتیگراد است و شاهد روز های طولانی تری هستید.

ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد (مارس، آوریل، مه) بهترین زمان برای سفر به استانبول می باشند. بعد از بهار، پاییز بهترین زمان برای سفر به ترکیه است. در ماه های مهر، آبان و آذر( سپتامبر، اکتبر، نوامبر ) هوا معتدل و عالی می باشد. در این فصل روزها کوتاهتر بوده و بارش باران در ماه اکتبر آغاز می شود.

کلیه حقوق بلاگ متعلق به شرکت نابریکا می باشد
مجله مد، لباس و سبک زندگی » آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال